sobota, 11 listopada 2017

Barf?

Jakiś czas temu zdecydowałam się dać BARFowi "drugą szansę", po tym, jak zrezygnowałam z niego prawie rok temu. Zapraszam na dość obszerny post, w którym postaram się objaśnić nieco tę magiczną dietę.

BARF to skrót od Biologically Appropriate Raw Food, czyli po prostu Biologicznie Odpowiednie Surowe Jedzenie. Jest to naturalny i według mnie najzdrowszy (i najbardziej czasochłonny :P) sposób karmienia psa. Polega na podawaniu surowego mięsa wraz z warzywami, owocami i suplementami. Oczywiście nie w sposób "Rzucę na oko, Fafik i tak zje". Składniki trzeba odpowiednio odmierzyć, by spełniały wymagania biologiczne naszego psa.

Przed przejściem na BARF warto wykonać badania krwi: morfologię, biochemię, jonogram. Jeżeli psu miałoby się coś dziać, będzie wiadomo czy to wina nieodpowiedniej diety czy czegoś innego. Po wprowadzeniu surowizny, po trzech miesiącach zaleca się badanie kontrolne, by sprawdzić czy BARFujemy korzystnie dla naszego psa. Później badania raz lub dwa razy w roku.

Posiłek powinien składać się z około 50% mięsa, 20% podrobów, 15% kości i 15% owoców i warzyw. Te ostatnie nie są obowiązkowe w diecie, zamiast nich można dopełnić posiłek większą ilością mięsa. W psiej misce powinny się znaleźć suplementy takie jak: drożdże browarnicze (witaminy z grupy B), algi morskie (jod), tran (lub inne źródło witaminy D), olej z łososia bądź z kryla (kwasy omega 3 i omega 6), hemoglobina – w postaci świeżej bądź suszonej (żelazo). Jednak każdy pies potrzebuje czegoś innego - nie ma tu określonych standardów, których należy się trzymać ;) My używamy dodatkowo czystku (przeciw pasożytniczy), ostropestu plamistego (wspomaga pracę wątroby) i kaolinu (odtruwający, przeciwbiegunkowy).


Wyliczanie wagi posiłku nie jest bardzo skomplikowaną rzeczą. Porcja dorosłego psa powinna odpowiadać 2-3% idealnej (docelowej) wagi naszego psa. Przykładowo, jeżeli nasz pies waży 15 kg, a powinien ważyć 12 kg, to wagą idealną - docelową, jest 12 kg i z nich wyliczamy dany procent.
U szczeniąt rasowych sprawa ma się podobnie. Waga porcji powinna wynosić 3% docelowej wagi psa, czyli takiej, jaką powinien osiągnąć jako dorosły pies.
Szczenięta nierasowe, gdzie nie sposób przewidzieć ile będą ważyć w przyszłości, powinny dostawać 10% aktualnej masy ciała. Szczenięta rosną, więc porcje trzeba odpowiednio modyfikować.
Psy pracujące, mieszkające na zewnątrz, małe, miniaturowe i suki w ciąży/karmiące - wartość procentowa powinna być wyższa. Należy dostosować ją do psa obserwując, czy nie dajemy mu za mało lub za dużo. Psy starsze i unieruchomione powinny dostawać mniej - nie możemy dopuścić do roztycia się takiego psiaka ;)

Wyliczanie dziennej porcji dla psa (na przykładzie Marleya):
Idealna waga psa (w gramach, dla przypomnienia 1 kg = 1000 g) - 12000 g
Procentowa waga porcji - 3%
Waga dziennej porcji - 360 g (12000 g : 100 x 3 = 120 g x 3 = 360 g)
Warzywa i owoce - 0 - 15%, czyli 0 - 54 g - jakie pies może jeść? Klik
Kości mięsne - 15%, czyli 54 g
Podroby - 20%, czyli 72 g
Mięso - uzupełnienie do 100%, czyli 180 - 234 g

Zaleca się podawanie różnych gatunków mięsa, by zróżnicować posiłki psa. Raz dostanie kurczaka, raz królika - w ten sposób mu się nie znudzi, co jest częstą reakcją psa, jeżeli przez 6 miesięcy dostaję tą samą, suchą karmę - ona nie ma wielu wariantów smakowych w jednym opakowaniu ;)
Przy przejściu na BARF lepiej zacząć od chudego mięsa i dopiero po zaakceptowaniu go przez organizm - jest to równoznaczne z ustaniem biegunek - wprowadzać kolejne gatunki mięsa. Nam bardzo pomogła glinka z kaolinu (kaolin rozpuszczony w odpowiedniej ilości wody). Działa między innymi przeciwbiegunkowo - u nas w ogóle sensacji żołądkowych nie było :D


Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

1. Czy on nie jest za młody/za stary na BARF?
Psa można zacząć karmić BARFem w każdym wieku. Niezależnie, czy jest to 5-cio miesięczne szczenię, czy 16-sto letni staruszek. Znam kilka hodowli, gdzie psy karmione są surowizną od razu po oddzieleniu od matki.

2. A co, jeśli pies nie chce jeść warzyw i owoców?
Jak pisałam wyżej, nie są one obowiązkowe w diecie psa, nie należy go do nich na siłę przekonywać. Można spróbować podsunąć mu zmiksowane, a może po jakimś czasie sam stwierdzi, że czegoś mu brakuje i zacznie je jeść? Istnieją również suplementy, które w pewnym stopniu zastępują nam warzywa i owoce, jak na przykład ten.

3. Jakie mięsa stosuje się w diecie?
Każde, wszystko można podać :)


Jakie są korzyści karmienia BARFem? Jakie zaś ma on wady?

+
Satysfakcja i super zabawa przy przygotowywaniu psu posiłku, a potem patrzeniu jak męczy się z rozrywaniem jedzenia. Można poczuć się niczym prawdziwy guru kulinariów. "Tu dorzucę szyjkę z kaczki, tu dam troszkę wołowiny, ..." Pies ma z jedzenia mięsa tyle zabawy ile trudności :)
Jakość - no błagam... przeczytaj skład karmy, którą dotychczas jadł Twój pies... ile tam jest mięsa, a ile wypełniaczy? Tutaj wiesz, co dajesz, masz pewność, że jest to zdrowe i dobrze przyswajalne. Kupy są teraz malutkie, niezauważalne i o nikłym zapachu.
Uczucie sytości u psa - znacie to uczucie, kiedy karmicie psa dwa razy dziennie suchą karmą, a on i tak chodzi wiecznie głodny? Odłóżmy to! Teraz, przy BARFie, pies dostaje jedzenie raz dziennie - wieczorem i nie chodzi jak po tygodniowej głodówce. Ba, nawet nie żebrze przy stole!
Różnorodność - karma, przez 3 miesiące (w tyle schodzi nam 12 kg worek) codziennie to samo... Jak tu się nie znudzić? A jak jest surowe, to codziennie coś innego! Zawsze fun!

-
Wyjazdy - wakacje, jedziemy sobie x godzin, ciasno zapakowani, samochodem nad morze, a tu nagle zaczyna śmierdzieć zepsutym mięsem gdzieś z bagażnika. No nie za fajnie :/ Aby temu zapobiec, u nas, w takim wypadku wkraczają dwie opcje: a) kupujemy mięso na miejscu; b) puszki, które niestety nie są najzdrowsze, ale mają bardziej zbliżone ph kwasu żołądkowego do trawienia niż tzw. suszki.
Brudno, krew się leje! - no tak, oczywiście jest brudno - trzeba przyznać. Zdarza się, że pies wyciągnie z miski wielki, krwisty gnat, przejedzie nim po podłodze przez pół salonu i zje go w legowisku/klatce... (a potem wróci po następny kawałek i tak w kółko).
Czas przygotowywania - około 20-30 minut stania w kuchni i ciachania mięsa pochłania dużo więcej czasu niż prosta sekwencja: idziesz po karmę, sypiesz do miski, pies je, wszyscy zadowoleni (no, oprócz psa, który nadal jest głodny :P).

~

Cena jest kwestią sporną, dlatego nie umieściłam jej ani w plusach, ani w minusach. Część uważa że drożej niż karma, część, że taniej. Są osoby, które wydają 50 zł (na jednego, 25 kg psa), a są osoby, które wydają 200 zł (na jednego, 25 kg psa) miesięcznie. My mieścimy się w zakresie 60 - 80 zł.

+ taki BARFny backstage z robienia zdjęć :)

Polecam poczytać sobie różne fora BARFowe, takie jak to lub to.
Informacje znajdujące się w poście pochodzą właśnie stamtąd + uzupełnione są moimi doświadczeniami i wiedzą.

A co Ty myślisz o tej diecie? Jesteś jej zwolennikiem, czy wręcz przeciwnie? Daj znać w komentarzu!

7 komentarzy:

 1. Ja dwa razy karmiłam barfem, ostatecznie zrezygnowałam i myślę że już do tego nie wrócę. Ale popieram, byle z głową :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest właśnie nasze drugie podejście, cały czas mam rozkimny, czy nie wrócić do karmy, ale stosunek jakości do ceny w barfie mocno mnie trzyma i nie chce puścić :)

   Usuń
 2. Jonogram, a nie monogram :)
  A standardowa dawka to 2%, i operujesz nią w zależności od wieku, kondycji, sierści, aktywności, wagi. Jeśli 2% będzie mało, dajesz 3,a jak zacznie tych to obcinasz do 1.5..
  Strasznie ogolnikowo napisane, dla laika przeczytanie tego może być strzał w kolano ;) ale doceniam chęci bo jednak jakieś informacje są zawarte :p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ups, literówka :) Już poprawiam :)
   Hm... ja słyszałam wersję, że standardowa dawka, to 3%.

   Usuń
 3. Mój pies barfa nie tknie i koniec. Żołądki surowe o dziwo tak...ale nic poza tym. No i co zrobić...dogadzać mi pozostało jedynie ;)
  pozdrawiamy
  http://podopieczni.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, a to ciekawe :D U nas zarówno Marley, jak i Saba dadzą się pokroić za surowiznę :)

   Usuń
 4. U nas gotowane jedzenie jest wyżywieniem podstawowym biszkopta. Poza tym jako dodatek dostaje suchą karmę. Popieram barfa dla właścicieli, którzy umieją to robić z głową. Ja trochę się boję z tym zaryzykować, a obecne żywienie nie sprawia nam żadnych problemów dlatego nie potrzebujemy zmian.
  Pozdrawiamy! nasz blog

  OdpowiedzUsuń